fbpx
 1. Kariyeriniz İçin Görüşünüzü Kaybetmek

“Rotası olmayan bir gemiye, hiçbir rüzgar yardım edemez” sözü vardır belki de bu konuda söylenmiş en güzel sözdür. Hayatımız hakkında herhangi bir stratejimiz olmazsa ve sadece anı yaşarsak, karşımıza çıkacak bütün iş ve başarı fırsatlarını başlamadan bitirmiş oluruz. Belki de karşınıza çok iyi maaşınızın olacağı, koşulların daha iyi olduğu, kariyerinizde daha hızlı yükselebileceğiniz bir iş fırsatı çıkabilir ancak büyük bir vizyona sahip değilseniz karşınıza çıkan fırsatları elinizin tersiyle itmiş olursunuz. Bu konuda kendinize soracağınız bir takım sorular mevcut.

 • Bu fırsat bana yeni bir kapı aralar mı?
 • Bu fırsat benim için kariyerimde yükselme imkanı sağlar mı?
 • Uzun vadeli planlarım için bu fırsat bir basamak olabilir mi?
 • Benim ideallerim doğrultusunda bu fırsat benim için uygun mu? İleride mutlu hissedecek miyim?
 1. Herkesi memnun etmeye çalışmak

İş dünyasında, yöneticilere sorulan “ Sizin için çalışanlarınız tarafından sevilmek mi yoksa saygı görmek mi daha önemlidir? Sorusuna gelen yanıtlar oldukça şaşırtıcı olabiliyor. Aslında bir çok kişi yöneticilerin iş ortamında sadece saygıya önem verdiklerini düşünüyor. Ancak gerçekte yöneticilerin beklentileri saygı ve sevginin bir arada olması. Eğer sevgi varsa saygı da oluşacaktır. İnsan sevmediği kişiye saygı duyamaz. Şeklinde cevaplarla karşılaşılıyor. Herkesi memnun edemezsiniz, insanlar iş hayatı ve sosyal hayatta iyilikleri ve güzellikleri değil, genellikle eksik olan yerleri bulur ve genel olan bütün şeyler, herkesin memnuniyetini kazanamaz. Kişisel ihtiyaçlarınızı ve hedeflerinizi, hedef kitlenizin hedefleriyle aynı hizaya getirirseniz, sinerji ortaya çıkar ve ilişkiler olması gerektiği gibi olur.

 1. Sadece iş yapmaya odaklanmak

İş dünyasının profesyonelleri genellikle bir işin kalitesini, iş tanımının tamamını gerçekleştirerek, kendilerinden bir şey katılmayan işlerin yani ‘’sadece işten ibaret olan işlerin’’ başarıya ulaştığını düşünmektedir. Ancak bunun aksine, kariyerinizde yükselmek için herkesin yaptığından farklı olarak yaptığınız işe kişiliğinizden bir şeyler de katmanız gerekmektedir. Dikkat çekici sonuçlara ulaşmak için, motive edici kişisel özelliklerinizi, yaptığınız işle harmanlayıp, hedef kitlenizle bağdaştırmanız ve ortaya muhteşem bir kompozisyon çıkarmanız gerekmektedir. Bunları yaparsanız sadece ‘görev insanı’ olmazsınız. ‘İş insanı’ olursunuz.

 1. Kişisel Bakıma ve Kıyafete Dikkat Etmemek

Kıyafet ve kişisel bakım, hem kendinize olan saygınız açısından hem de sosyal hayatta insanların sizin kişiliğinize olan yargıları bakımından büyük önem taşımaktadır. Güne motive olarak başlamak için gereken şeyler; güzel bir kıyafet seçimi, kişisel bakım ve o güne dair çok güzel şeylerin olacağını düşünmekten ibarettir.

 • Enerjik hissedeceğiniz aksesuarları yanınıza alın. Belki bir saat, yüzük, kolye ya da küpe olabilir. Sizi motive edebilecek her şey bu kategoride yer alıyor. Öncelikle kendiniz hakkında iyi hissederek, başkalarının sizin hakkında iyi hissetmesini sağlayabilirsiniz.
 • Gülümsemeyi unutmayın. Çoğu zaman en güzel aksesuar gülümsemektir. Gülümsemek sizi daha az stresli, enerjik, kendine güvenli hissettirir ve etrafınızdan olumlu dönüşler alırsınız.
 • Gözlem yapın. Etrafınıza bakın. İnsanların neler yaptığına, neler giydiğine, nerede alışveriş yaptığına ve birbirlerine nasıl davrandıklarına bakın. Gözlemleyin. İyi davranışları içselleştirerek, hayatınızı daha kaliteli bir hale getirebilirsiniz.
 • Ortama göre doğru kıyafeti giyinin. Profesyonel toplantılarda şık olmak, karşı tarafın ikna olmasını kolaylaştırır. Profesyonel iş insanları stilistlerden danışmanlık almakta ve doğru yerde doğru kıyafeti giymek konusunda kendilerini profesyonellere emanet etmektedirler. Siz de yazılı ve görsel kaynaklardan kendi şık stilinizi belirleyebilirsiniz.
 1. Ofisin Dadısı Olmak

Bir çok iş insanı, çalıştıkları ofislerde ofisin dadısı olarak değerlendiriliyor. Bazı insanlar çevresini çekip çevirmeyi, insanlarla sıcak ilişkiler kurarken aslında bir nevi onların dadısı gibi davranmayı çok severler. Her şeye gönüllü olur, her organizasyonda kendileri olsun isterler. Ancak bu durum bir süre sonra o insanların görevi haline gelir ve çevresindekilerin saygısını kazanmak bir yana, onları ciddiye almamasına neden olur. Her şeyde çok fazla göz önünde olmak, ofisin joker elemanı olmak ve ciddiye alınmamak kariyerinizde yükselişinizi baltalayabilir.

İş hayatınızda başarı, motivasyon ve mutluluk diliyoruz.

İlgili Yazılar