fbpx

Network iş hayatının ayrılmaz bir parçasıdır. Girişimcilik konusunda da önemi büyüktür. Girişime girerken bazı engeller olabilir ve bu engelleri aşmak için çevrenizde ki insanların varlığına ihtiyaç duyulur. 

Tanınma konusu sektörde çok önemlidir ne kadar çok tanıdığınız olursa, yaptığınız işi daha iyi duyurabilirsiniz ve isminizi daha çok insana duyurma imkanınız olur.

Network tek taraflı bir çalışma olarak düşünülemez. Çevrenizdeki insanların sayısını artırmaya çalışırken de tek taraflı şekilde düşünmemeniz gerekmektedir. Bazı zamanlarda Network’ünüze ait insanlar sizden yardım isteyebilir veya kendi çevrenizle bağlantı kurmaya çalışabilir. Tek taraflı olmamaya özen gösterirseniz çevrenizde aynı şekilde büyür.

Bireysel bağlantılarınızı da kuvvetlendirmeniz iyi olur. Tüm zamanınızı bu insanlarla geçirmeniz zor olabilir ama böylede olmayabilir.

Kendi çevrenizle zaman zaman görüşebilir ve iş içerikli olmayan konularda konuşabilirsiniz bu eylemler aranızdaki iletişimi daha çok güçlendirir. İş yaşamında belli bir süreden sonra sadece işle ilgili konuşuluyor ve bu durumda iki taraftan birinin ihtiyaç için kendisiyle konuştuğunu düşünüyor ve bu olay hoşuna gitmiyor. 

İletişiminiz iş dışındaki konularla da ilgili olabilir yalnızca iş konuşmamalısınız kişisel iletişim kurmanız diyaloğa geçmeniz çok önemlidir. İş dışında da ortam yaratmalısınız.

Kendi ilgi alanınız ne ise, o konuda akla gelen ilk isim olun. İlgi alanınızda iyi bir isim olursanız Network konusunda size avantaj olur. Normal insanlar ortalama düzeydelerse bu tür olaylarda fazla tercih edilmez. Siz iyi bir isim olduğunuz taktirde çevrenizdeki insanlar sizden söz edecekler ve birinin ihtiyacı olduğunda size gelmek isteyeceklerdir. Network’ ünüz de bulunan insanlar aynı durumlarda size başka insanlarla iletişim kurma konusunda yardımcı olabilirler.

 

Etkinliklerde bulunabilir aktif olmak için çalışabilirsiniz. Etkinlik bölümünde sizinle aynı işleri yapan insanlar olabilir o insanlarla ve yatırıcımcılarla tanışıp kendinizi tanıtmak için diyalog kurup işinizi anlatabilirsiniz. 

 

Elbette ki sadece etkinlik yeterli olmaz. Aktiflik ve insanlara karşı iletişime açık olmanız daha önemlidir. insanların gelip sizinle diyaloğa geçmesini beklemeyin siz gidip kendinizi tanıtın ve iletişiminizi kuvvetlendirin.

Kendinizi hatırlatın. Kendinizi hatırlatmanız çevreniz gelişirken buna ihtiyacınız olacak. İnsanlarla iletişime geçmezseniz aradan zaman geçince  hatırlanmayabilirsiniz. Çevrenizdekilerle iletişimi kesmemeniz çok önemlidir.

Anlattığımız gibi insanlarla bağlantı kurmanız bu sebeplerden ötürü önemlidir. iş konusunda insanlarla diyaloğa girmeniz sizi daha çok samimi yapar hemde kendinizi unutturmamış olursunuz. 

Samimi olmak sizi daha güvenilir yapar. Bazı insanlar kendisini çok farklı tanıtabilir; şöyle ki, yaptığı işi daha çok abartılı gösterebilir ve kendini olduğundan farklı gösterebilir. Bu tür davranışlar samimiyetinizi zedeler ve güvenilirliğiniz tehlikeye girer.

İş dünyasında kişiler güvendiği insanlarla iş yapmak ister. Bu yüzden kendiniz nasılsanız aynı şekilde tanıtın ve samimi olun. O insanlara ait yetenekler sizde olmayabilir ama olmadığınız şekilde kendinizi tanıtmanız kişiselliğinize zarar verebilir markanız zedelenir.

Etrafınızda kim varsa ona saygılı olun. Tanışmakta olduğunuz kişinin kim olduğunu bilmiyorsunuz bu yüzden saygılı davranış sergilemek size kazanç sağlar. Bu insanların kimlerle iletişim kurduğunu hangi araçları kullandığını bilmiyorsunuz belki bu insanlarla iş yapmak zorunda kalabilirsiniz. 

Saygılı olmak ve bireyleri ön yargılı düşünce ile değerlendirme yapmamak gerekir. Saygılı bir tavır sergilerseniz, size de saygı gösterirler.

Alıntıdır.

İlgili Yazılar