fbpx

Herkes kendine benzeyeni sever. Farklı kişilik tiplerindeki insanlarla iletişim kurmak bizim elimizde.

Eşinizin veya iş arkadaşınızın annenizin davranışlarının sadece size özel sizi zor duruma sokmak için mi olduğunu zannediyorsunuz? Ne zaman davranışları kişiselleştirmeyip onun davranış şeklini kabul etmeyi öğreniyoruz işte o zaman doğru iletişim başlamış oluyor.

İnsanların bazı davranışlarını anlamakta zorlanıyor olabilirsiniz. Ancak o davranışların neden kaynaklandığını ve sonrasında ona nasıl davranmamız gerektiğini fark ettiğimiz anda anlaşmak çok daha kolay bir hal alıyor.

Bununla ilgili yapılması gereken en önemli şey esneyebilmek. Dünyadaki en esnek ağaç söğüt ağacıdır. Her hangi bir fırtına karşısında esnemeye başladığında dalları kırılmaz ve rüzgarın yönüne göre ona uyumlu bir şekilde hareket edebilir. O zaman neden söğüt ağacının bu davranışını kendi ilişkilerimizde modellemiyoruz?

İlk defa Hipokrat insan davranışlarındaki değişimin farkına varmış ve demiş ki bazı hastalarım tedaviye uyum sağlayıp uygularken neden bazıları uygulamıyor? Kişilerin davranışlarını önceden tespit edip buna göre bir davranış şekli benimsediğinde ise hastalarının tedavilerine uyum gösterdiklerini gözlemlemiş. İki kişi birbirinden farklı iken aslında pek çok kişinin benzer davranışlar sergilediğini görmüş.

Hipokrat bu davranışların bedenimizde bulunan sıvıların fazlaca salgılanmasından kaynaklı okduğunu savunup bunu 4 kategoride düzenlemiş.

Sanguine; Yunancada aynı zamanda kan anlamına gelen bu kelime iyimserlik ve enerji dolu olarak nitelendirilmiş.

Choleric; Öd anlamında kullanılıyordu ve Hipokrat ödün öfkeyi kontrol ettiğine inanıyordu.

Melankoli; kara safrayı temsil ediyordu ve kişinin zeka düzeyi ve depresyon eğilimini gösteriyordu.

Phelegmatic; sarı safrayı temsil ediyordu ve istikrarlı, pozitif ve barışçıl kişiliğe sahip olmayı gösteriyordu.

Karşımızdaki insanın davranışlarını fark edememek elinizde yanlış bir harita ile bir şehirdeki adresi bulmaya çalışmak gibidir.

Kişilik tiplerini fark etmek kendinizi, başkalarını ve sizinle diğer insanlar arasındaki farkları anlamanızı sağlayacak.

Karşınızdaki kişi eğer sonuç odaklı ve zamanının boşa harcanmasını istemiyorsa ona uygun daha hızlı hareket etmeniz aranızdaki çatışmaları çözmeye yardımcı olacaktır.

Ya da enerjik, Hipokrat’ ın sanguine olarak tanımladığı kişilik tipleri eğlenmeyi çok severken ve herhangi bir şeye tam odaklanamazken onları dosyalar arasında sıkıştırıp, verileri size tam olarak ulaştırmasını bekleyemezsiniz. Onun yağacağı işi daha heyecan duyacağı şekilde, yaratıcılığını kullanabileceği haline getirmeniz gerekir.

Eğer analitik bir kişi ile karşı karşıyasınız ona baştan savma bir rapor ile gidemezsiniz. Sizin konu hakkında bilgi sahip olmadığınızı düşünecek ve sizi dinlemeyecektir. Bu nedenle ona konu hakkında tüm bilgilere hazırlanıp gitmeniz ve soruların cevaplarını bilerek gitmeniz gerekir.

İçedönük ve daha sakin, huzurlu, başkalarına yardım etmeyi seven bir kişi ile karşı karşıya kalırsanız ona otorite kurmaya çalışmayın. Onunla işbirlikteliği içinde olduğunuzu ve size güvenebileceğini hissettirmeniz gerekir. Aksi takdirde sakin atın çiftesi ile karşı karşıya kalırsınız.

İlgili Yazılar