fbpx

Günümüzde bir şirketi ayakta tutan en önemli alan araştırma geliştirme alanıdır. Ürettiğiniz her ürün, yönettiğiniz her proje ve gelişime açık olan her hizmet sizin araştırma geliştirme ekibinizin sayesinde olmaktadır. Özellikle yöneticiler ve liderler, takımları için inovasyonun gerekliliğini ve yenilikçi düşünen her çalışanın verimliliğinin arttığını bilir ve bu doğrultuda kararlar alır.

 

Sürekli gelişen ve yenilenen dünyada inovasyonun önemi her geçen gün artmakta, inovasyon ve AR-GE alanlarında kafa yoran binlerce kurumsal danışman, binlerce eğitimle şirketlere inovasyonun değerini anlatıyor.Firmalar yeni pazar arayışlarını sürdürürken, ürün ekibi de o ürün ve hizmetin kullanıcıya nasıl ve ne şekilde yeniliklerle gideceğini araştırmakla ve üretmekle meşguldürler.

 

Şirketler, ürün, süreç, pazarlama, satış, organizasyon ve iş modelleri alanlarında inovasyonu ne olursa olsun destekliyor ve buna ödenek ayırıyorlar. Vizyoner liderlerse, bu ödenekleri çalışanların motivasyonunu yükseltecek eğitim ve seminerlerle verimliliği en üst noktaya taşıyorlar. İnovasyon ve liderlik aslında iç içe olan kavramlardır. Liderler her zaman çok daha iyi bir gelecek oluşturmaya çalışır yani lider aynı zamanda inovasyona önem veren biri olmak zorundadır. Proaktif ve analitik düşünen liderler şirketi bambaşka yerlere taşıyabilir.

 

İnovasyon, şirketler açısından geçmişteki hallerinden çok daha iyi yerlere gelebilmek, buraya gelirken de o dönemin gerektirdiği maksimum teknolojik yapıya sahip olarak yenilenmeyi her zaman kabul etmek anlamına gelir. İş dünyasında ve bilgi teknolojisindeki değişen manzaralardan dolayı, geçmiş fikirleri dikkate almaya ve hatalardan ders çıkarmaya devam etme ihtiyacı, rekabet avantajı elde etmek için çok önemlidir. Bir işletmenin varlığını sürdürebilmesi için, müşterilerinin taleplerini karşılamaya, ürün ve hizmetlerin yanı sıra iş ve stratejiyi geliştirmeye devam etmesi gerekiyor. Bunu yaparken yeni yollar bulma arayışını da sürdürmesi, ayakta kalabilmesine olanak sağlıyor. İşletmelerin bilinmeyen durumları ve karmaşık zorlukları hissedebilmesi için, günlük analizlerin ötesinde becerilere sahip olması gerekir. Bu da inovasyon liderliğini gerektirir.

 

Yenilikçi Bir Liderde Olması Gerekenler

 

  1. Dikkatli Olmak
  2. Kişiselleşme Becerisi
  3. Görselleştirme
  4. Dengeli Ciddiyet-Samimiyet Durumu
  5. Üretim ve Yenilikçilik