fbpx

Mentorluk yeni bir çağ olarak aramızda yer aldı. Spesifik hedefleri olan başarılı insanlar, hedeflerine daha kolay ve hızlı ulaşabilmek için alanında uzman kişilerden mentorluk alıyorlar.
Günümüzde çok yaygın olan terapistler, personal trainer’lar, hayat koçları ve alanında uzman mentorlar geçmişte bu kadar popüler değillerdi. Bu trend her ne kadar harika olsa da bazı sonuçlar doğuruyor
Eğer alanında uzman bir mentora sahipseniz zaman ve para kazanmak kaçınılmaz olacaktır. Bu yazımızda nasıl iyi bir mentor bulabileceğinizi anlatacağız.

1. BİLGİ DERİNLİĞİ
Sizin için iyi bir mentor alanında uzman, tecrübeli ve bilgi seviyesini alanı konusunda derinleştirmiş olmalıdır. Mentorunuz size bir sitem sunabilmeli, sonuçları değerlendirmeli ve kendisini kanıtlamış olmalıdır. Çok çeşitli konularda ancak özellikle de kendi alanına ilgili ve asla bitmeyen bir merak duygusuna sahip olmalıdır.

2. İLGİLİ OLMALI
Mentorunuz sizi gerçekten özel hissettirmeli, sizinle ve çalıştığınız konu ile ilgilenmeli ve sizi başarılı olmanız konusunda teşvik etmeli. Sizi doğru şekilde önemseyen ve ilgilenen bir mentor ile çalışmanız hedeflerinize ulaşmanızda size mutlak bir hız kazandıracaktır.

3. İYİ BİR DİNLEYİCİ OLMALI
Mentorunuz çok iyi bir dinleyici olmalı. Sizi dinlemeli, anlamalı ve sorunlarınızı çok iyi analiz edebilmeli. Siz konuşurken sözünüzü kesmeden söylediklerinizi analiz etmeli ve bu konuda size bir geri dönüş sağlamalıdır. Bazı mentorlar ‘’aktif dinleme teknikleri’’ konusunda ciddi çalışmalar yapmaktalar.

4. GÜVENİLİR SİSTEM
Mentorunuzun teknikleri bilimsel olarak kanıtlanmış, araştırmalara dayanan ve ayakları yere basan teknikleri olmalı. Varsayımsal yaklaşımlar ile zamanınızı riske atmak istemezsiniz. En basit adımda bile deney ve gözleme dayalı bir sistemin işliyor olması, hiç olmamasından daha iyidir

5. KANITLANMIŞ SONUÇLAR
Danışanları için tutarlı ve kanıtlanmış sonuçlara sahip olan bir mentor bulmalısınız. Size ve hayat rutininize uygun olan değil, sizi kendisine uygun biri haline getiren ve sizi kendi sistemini takip etmek için cesaretlendiren bir mentor her zaman daha iyidir.

6. İYİ BİR KİŞİLİK ÖNEMLİDİR
İyi bir mentor size ve başladığınız noktaya saygılı olmalıdır. Mentorunuz kişilik olarak size uygun biri olmalı aynı zamanda hayat görüşünüz, vizyonunuz ve geleceğe olan bakışınız birbiriyle örtüşmelidir. Sizi yargılamamalı ancak size yol göstermelidir. Yanlışlarınızı açıkça belirtmelidir.

7. NET BİR İLETİŞİM
Hem yüz yüze hem de telefonda ya da mesaj yolu ile iletişim kurduğunuzda bu iletişim net ve açık olmalıdır. Aklınızda hiçbir soru işareti olmamalı, mentorunuz bu sorunları çözmelidir. Bazen iletişimde aynı noktalara ulaşamayabilirsiniz, ancak ortak bir noktada buluşmak çok önemlidir.

Yani özetlersek, mentorunuzu kendinize uygun, iyi iletişim kurduğunuz, sizi anlayan ve sorunlarınıza çözüm olan biri olarak seçmelisiniz. Bu sizi hedefinize çok daha hızlı ulaştıracaktır.

İlgili Yazılar