fbpx

Her zaman belli bir şekilde sunulan bir istek reddedilirken aynı istek değişik bir şekilde sunulduğunda nasıl kabul edilir?

İkna edilemeyecek insan yoktur sadece doğru yöntemi bulmak en önemli olandır. Yıllar süren araştırmaları sonunda psikoloji profesörü olan yazar Robert B. Cialdini kitabında 6 farklı yöntemden bahseder.

Bir taleple karşılaştığınızda evet veya hayır deme faktörleri nelerdir? İknayı etkileyen faktörlerden 6 tanesinin evrensel olduğunu yaptığı çalışmalar sonrasında kanıtlayan yazar kitapta bolca örnek sunuyor.

Karşılık yaratmak, azlık, otorite, tutarlılık, beğeni ve toplumsal kanıt şeklinde maddeler halinde sıralayıp örneklerle ve günlük yaşantımızda karşılaştığımız satın alma prensipleriyle her birimizin ne kadar da benzer hareket ettiğimizi gözler önüne seriyor.

Bir garson size güler yüzle hizmet ettiğinde ve hesabı getirirken güler yüzle hesabı sunduğunda ardından da kahveleriniz ikramımız olsun dediğinde ne kadar bahşiş bıraktığınızı ve nasıl bir karşılık yarattığını düşünün. Kitapta benzer günlük hayatta farkında nasıl da ikna olduğumuzu görecek pek çok örnekle karşılaşacaksınız.

İlgili Yazılar

Web Statistics
Web Statistics