fbpx

Firma Hakkında Bilgi Toplayın

İş başvurularında görüşmeye gittiğiniz firma hakkında bilgi edinmek sizi bir adım önde başlatır. Sorulacak sorulara vereceğiniz yanıtlarda firma tarihi ve firmanın özellikleri hakkında bilgi vermek, görüştüğünüz yetkiliyi etkileyecektir.

 

Kıyafet Seçimi

İş görüşmesinde belki de en önemli etkenlerden biri kıyafet seçimi.  Kısıtlı bir zaman içerisinde hem bilginizle hem de görünüşünüzle karşı tarafta bir etki bırakmalısınız. Şık bir takım elbisenin açamadığı kapı yoktur.

 

Stres Yönetimi ve Takım Çalışması Becerileri

Genellikle şirketlerin en çok tercih ettiği sorular arasında acil durum senaryoları ve stres anında karar verme becerileri yer almaktadır. Elinizde yetki bulunurken hangi risklere girip giremeyeceğinizi ölçmek amaçlı olan bu sorularda hem takım çalışması hem de kriz yönetimi yetkinliğiniz ölçülmektedir.

 

Referanslar

Sağlam ve güçlü referanslarınızın olması, işe alım süreçlerinde sizi gerçekten öne taşıyan faktörlerden biridir. İyi bir iş geçmişinizin olması, yeni başlayacağınız firmanın size olan güvenini ve ilk etkiyi sağlam tutacaktır. Referansınız saygın bir şirketin üst düzey yöneticisi ise başvurduğunuz şirkete girmeme şansınız neredeyse yoktur.

 

Olumlu Olun

Pozitif olmak hayatın her alanında olduğu gibi iş görüşmelerinde de iyi enerjinin karşı tarafa doğru yansımasını sağlar. Negatif sözcüklerden uzak durun ve her şeyin iyi ve olumlu gideceğini hissedin. Kelimelerinizi doğru seçin, yapıcı olmaya çalışın.

 

Beklentiler

Genellikle görüşme sonrası ya da öncesi sizden belirli bir beklentiniz olup olmadığı sorulacaktır. Bu beklenti hem maddi, hem de manevi beklentiler olabilir. Yani ne kadar maaş istiyorsun yerine, 5 yıl sonra kendini nerede görüyorsun? Gibi sorular sorularak o firmadan beklentinizin ne olduğu öğrenilmeye çalışılır. O yüzden abartı beklentiler yerine, daha geleceğe odaklı ve mantıklı beklentiler sunun.

 

Samimiyet Her Kapıyı Açar

Saygılı ancak bir o kadar da samimi olun. Bu iki olgu arasındaki ince çizgiyi doğru dengelerseniz, ikili ilişkilerde çözemediğiniz hiçbir sorun kalmaz. Abartılı olmayan samimiyet, karşı tarafın da sizinle doğal ve gerçekçi konuşması anlamına gelir. Samimi ve içten olun, ancak saygıda kusur etmeyin.

 

Eleştiriye Açık Olun

Eleştiri bir çok insanın kabullenemediği bir şeydir. Genellikle insanlar olarak olumsuz yönlerimizin ya da eksiklerimizin yüzümüze vurulmasından pek hoşlanmayız. Bu nedenle eleştirilere soğukkanlılıkla yanıt verin ve insanların sizde gördüğü hataları düzeltmeye çalışın. Özellikle de firmalar sizden kendinizde gördüğünüz eksik yönleri isteyebilir. Kendinizi ne derece eleştirebiliyorsunuz bunu bir düşünün.

 

Geçmişinizle Barışık Olun

Önceki iş yerinizle, yöneticilerinizle ve çalışma arkadaşlarınızla bir problem olmadığını sadece kariyerinizde daha olumlu yerlere gelebilmek için iş değişikliği yaptığınızı karşı tarafa belli edin. Eski işinizi, işvereninizi asla kötülemeyin. Karşınızda duran kişiler, bir iş değişikliğinde de kendileri hakkında kötü konuşulacağını bilmek istemez.

 

Kararlı Olun

Kararlı ve öz güvenli olmak hayatınızın her alanında sizin yardımcınızdır.  Öz güveni yerinde ve kararlı insanlar genellikle iş konusunda çok başarılı olan, çevrelerinden her zaman takdir gören kişilerdir. Abartmadığınız sürece öz güvenli olmak ve kararlarınızın arkasında durmak sizi çok iyi bir çalışan ve yönetici yapar.

İlgili Yazılar