fbpx

Günümüzde kabul gören yanlış var. Bu yanlış, hızlı okumanın aslında anlamayı engellemesi şeklinde kabul gören bir yaklaşımdır. Fakat tam tersi bir şekilde yavaş okuyarak anlama oranını düşürüyoruz.

Bunu şöyle düşünebiliriz; yavaş okuyan bir insan okurken, aklından bir sürü düşünce geçer ve okuduğunu anlamadığı için sürekli ve sürekli başa dönmektedir. Bu da zaman ve anlama kaybına yol açar. Oysa hızlı okuyan bir kişinin aklına farklı düşünceler gelmez ve okuduğunu daha rahat anlar, ayrıca zamandan da tasarruf etmiş olur.

Hızlı okumanın yararlarına gelecek olursak;

– Günlük okuma saatinizde, daha fazla sayfa okuma imkanı.

– Zamandan tasarruf

– Okuduğunu daha iyi anlama ve hatırlama.

– İş hayatında ve Okul hayatında daha başarılı olma.

– Bilgi birikiminin artması ve kitap okuma kültürünün gelişmesi.

Kitap okuma günlük hayatımızı kolaylaştıran ve hayattan zevk almamızı sağlayan, oldukça yararlı bir faaliyettir. Günlük hayatımızı kolaylaştırdığı gibi, beynimizin gelişmesine de büyük katkı sağlar.

Beyin bilindiği üzere iki lobdan oluşur ve kitap okumayan bir insan, sadece televizyon izleyerek beyninin sadece bir lobunu çalıştırır, bu durum ise zamanla beyin gelişimine engel olmaktadır ve gelişim durma aşamasına hatta gerileme aşamasına gelmektedir. Beynin gelişmesi için, bu lobların her ikisini dengeli olarak çalıştırmamız gerekir. Bunu ise sadece kitap okuyarak sağlayabiliriz.

 

Peki siz okuma hızınızı biliyor musunuz?

TESTE BAŞLA!

 

Eğer hızlı okuma paketine sahip olmak istiyorsanız ”fokusunubul” ve ”fokusakademi” Instagram hesaplarını takip ederek yarışmalardan haberdar olabilirsiniz.

           

İlgili Yazılar