Aşağıdaki "Başlat" butonuna tıkladıktan sonra okumaya başlayın ve okumanız bitince aşağıdaki "Bitir" butonuna tıklayınız...

  

Bozkurtların Ölümü

 

Gökte ay bu donanma gecesinin parlaklığını bile geride bırakacak kadar olgun ışıldıyor, ortalığı gün ortasında olduğu gibi apaydın seçilecek bir hale getiriyordu. Ana caddeye açılan dar sokaklardan birisi üzerinde bulunan bu öğrenci pansiyonu tatil yüzünden çok tenha idi. Sokağa bakan seddin üzerindeki tahta sıralarda altı yedi genç ciddi yüzlerle oturuyor, herkesin gülüp eğlendiği, hiç değilse aile ocağında bulunduğu bu mutlu anda uzak yurt köşelerindeki evlerinde bulunmamanın verdiği keder, dalgın bakışlardan okunuyordu. Yemekten yeni dönmüşler, gelişi güzel sıralara ilişmişlerdi. İçlerinden bir tanesi güzel yüzlü, kumral, ince bir kızdı. Yumuşak ve sessiz duruşunda bir şiir ahengi sezilmesine rağmen fen talebesiydi. Belki de bu sebeple çok az konuşuyor, zaten tükenmiş gibi duran konuşmayı canlandırmaya teşebbüs etmiyordu.

 

Hepsinden biraz ayrı oturan uzunca boylu, oldukça iri bir genç< arkadaşlarından bir şey, biraz canlılık, biraz konuşma bekler gibi bir müddet sessiz oturup da onların konuşmadıklarını görünce ceketinin cebinde ikiye katlanmış ve elde taşınmaktan yıpranmış bir kitap çıkararak tâ gözlerinin içine kadar sokup okumağa başladı. Bu hareketi, o andaki durumla o kadar yakışıksız düşmüştü ki gençler istemeksizin gülüştüler. İçlerinden en ufak tefek görünen ve sesi de bir tuhaf çıkanı bağırdı.

 

-          İşte tam bir edebiyatçıya yaraşan poz! Yahu! Şu güzel tabiatı seyretmek, hiç değilse seyreder görünmek dururken insan gözlerini ziyan etmek pahasına kitap mı okur?...

 

 

(Metin, Nihal ATSIZ'ın "Bozkurtların Ölümü" adlı kitabının giriş bölümünden alınmıştır.)

 

 Sonuçlar

Okuma hızınız dakikada

kelimedir.

 


Genel Değerlendirme

Aşağıdaki değerler okuma parçasının konusuna ve yapısına bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Ancak referans olarak kullanılmaları uygundur.
 

|...Ekrandan Okuyanlar...| |...Kağıttan Okuyanlar...| |...Sonuç...|
0 - 300 0 - 330 Yetersiz
300 - 500 330 - 590 Vasat
500 - 800 590 - 900 İyi okuyucu
800 - 1400 900 - 1550 Mükemmel hızlı okuyucu
k/d: Dakikada okunan kelime sayısıAyrıntılı Değerlendirme

Yetersiz: Yavaş bir okuyucusunuz. Ancak kendinizi yetiştirmek için birçok imkanınız var. Hızlı okuma tekniklerini öğrenerek kısa sürede iyi ve hızlı bir okuyucu olabilirsiniz.

 

Vasat: Okuma seviyeniz ortalama düzeyde, ancak bununla yetinmeyip kendinizi geliştirmenizde fayda var. En büyük probleminiz birçok okuyucu gibi ağızla okumanız. Hızlı okuma teknikleriyle gözle okumayı öğrenebilir hızınızı artırabilirsiniz.

 

İyi Okuyucu: İyi bir okuyucusunuz. Eğer çok okumak zorunda kalan bir insan değilseniz bu seviyede kalmanızda bir sakınca yok. Ancak hızlı okuma tekniklerinin size de kazandıracağı şeyler olabilir.

 

Mükemmel Hızlı Okuyucu: Mükemmel okuyucusunuz. Sizi sınırlayan artık gözleriniz değil beyniniz.Yani bir anlamda üst sınırdasınız diyebiliriz. Hızlı okuma tekniklerine sizin ihtiyacınız yok.